top of page
Dubrovnik prije potresa 1667.

Sliku starog Dubrovnika, tehnikom ulje na platnu, koja prikazuje Dubrovnik prije velikog potresa 1667., a nalazi se u muzeju Samostana Male braće, naslikao je talijanski slikar Zebedeo Piccini oko 1860. - 1870. U dosadašnjim vodičima o samostanu Male braće ovog umjetnika spominjalo se samo pod osobnim imenom. Njegovo ime povezivalo se i s tadašnjom obnovom oslika u klaustru Male braće. A da je zaista riječ o Zebedeu Piccini potvrđuje rukopis koji otkriva da je Zebedeo Piccini radio u crkvi Male braće. Prema zapisu tu, 20. kolovoza 1872. plaćeno je slikaru Zebedeu Piccini 119 fiorina. Tu stoji: „al Pittore Zebedeo Piccini p. lavori in chiesa“. Picciniu su u to doba ispaćena još dva manja iznosa za radove u crkvi, ali ni ti radovi nisu precizirani. Spomenuti rukopis inače sadrži popis izdataka novca kojeg je Dubrovačka franjevačka provincija dobila od prodaje otoka Dakse. Država je naime otok Daksu od franjevaca silom uzela 15. lipnja 1826., pa se o tome vodio dugi pravni proces, i na koncu su franjevci bili prisiljeni 1869. za nju uzeti odštetu od 7500 fiorina.

Zebedeo Piccini franjevačku sliku starog Dubrovnika naslikao je prema starijoj slici Dubrovnika, koja se sada nalazi u Kneževu dvoru u Dubrovniku. Fra Franjo Jurić, koji je u Listu dubrovačke biskupije 1922. opširno pisao o tome kako je Zebedeo preslikao ovu sliku, koja se tada nalazila na Visu, predlagao je da se original ove slike otkupi i smjesti u Knežev dvor.

Zebedeo Piccini radio je u našim krajevima između ostalog u crkvi sv. Stjepana na Sustjepanu, u pravoslavnoj crkvi u Dubrovniku, u Splitu, u Skradinu, u crkvi sv. Nedjeljice u Crnici – Šibenik.

 

 

Samostan Male braće čuva još dvije slike starog Dubrovnika: jedna se nalazi u rukopisu br. 295, a druga kao posebna karta pod inv. br. 485.

bottom of page