Raspelo
Blaža
Jurjeva Trogiranina
THE ALTAR CRUCIFIX
BLAŽ JURJEV TROGIRAN
Ston, 1428.
Oslikano drveno raspelo iz franjevačke crkve sv. Nikole u Stonu izradio je Blaž Jurjev Trogiranin 1427./28.
Raspelo je upisano u
listu kulturnih dobara od nacionalnog značaja.
Križ je vjerojatno naručila Bratovština sv. Nikole osnovana pri stonskom franjevačkom samostanu u Stonu 1389. Na drvenom križu, osim polumrtvog Krista, na proširenim krakovima naslikani su simboli četiri evanđelista. Na vrhu je simbol orla, kao znak sv. Ivana; zatim, u smjeru kazaljke na satu, slijedi kerubin s knjigom, simbol sv. Mateja; krilati bik, znak sv. Luke, i leteći lav kao atribut sv. Marka.
Blaž Jurjev živio je u Trogiru, Dubrovniku i Splitu. umro je u Zadru 1450. i pokopan je u tamošnjoj crkvi sv. Frane.
U prvoj rečenici svoje oporuke, pisane u Zadru dvije godine prije smrti, napisao je da želi biti pokopan u crkvi svetog Frane u Zadru i to u franjevačkom habitu, što odaje njegovu blisku vezu s franjevcima.
Zbog povoljnijih mikroklimatskih uvjeta čuvanja, raspelo je 2018. preneseno iz Stona u muzej stare ljekarne Male braće u Dubrovnik, pa je sada dio muzejske postave ovog samostana.
Zanimljivo je da je ovo raspelo već bilo čuvano u ovom samostanu. Njega je tu registrirao i austrijski inženjer Rudolf Eitelberger, koji je u Beču 1861. izdao knjigu pod naslovom Die mittelalterlichen Kunstdenkmale Dalmatiens in Arbe, Zara, Trau, Spalato und Ragusa (vidi str. 154), u kojoj je između ostalog opisao bogatu ornamentiku klaustra Male braće.