top of page
Klaustar

Franjevački samostan Male braće podjednako je poznat po klaustru (unutarnjem dvorištu) kao i po staroj ljekarni. Izgradnju klaustra zasigurno je vodio franjevac Vid iz Kotora. Fra Vid je bio poznati graditelj, a između ostalih njegovih ostvarenja ističe se pravoslavni manastir sv. Spasa u Visokim Dečanima kod Peći na Kosovu, koji je građen u razdoblju od 1327. do 1335. Jedan od klesara koji je s fra Vidom radio na dubrovačkom franjevačkom klaustru bio je Miho Brajkov iz Bara, o čemu svjedoči njegov grobni natpis na jugoistočnom ugaonom stupu klaustra iz prve polovice 14. stoljeća.

Donja šetnica klaustra podijeljena je u četiri dijela, a iznad nje je terasa koju nose križni svodovi. Svodovi se s jedne strane oslanjaju na konzole u okolnim zidovima, a sa strane prema otvorenom dvorištu upiru se o noseće zidane pilone, kao i o vitke klesane stupove. Pilona je ukupno dvanaest, a dvostrukih vitkih stupova je šezdeset (ukupno 120). Dvostruki kameni stupovi nose kapitele, koji ovom zdanju daju posebnu draž, jer je gotovo svaki od njih napravljen barem u nekim detaljima drukčije i vrijedi kao originalno djelo. Na njima su u reljefima predočeni ljudi, životinje, ptice, mitološki likovi, a više njih ukrašeno je raznim biljnim ornamentima. Plohe između nosećih stupova i lukova rastvorene su okruglim otvorima (rozetama), na svakoj strani po tri.

Središnji dio otvorenog dvorišnog dijela podijeljen je na dvije površine zasađene zelenilom, između kojih je šetnica. Na južnoj strani u sredini te šetnice nalazi se fontana napravljena u drugoj četvrtini 15. stoljeća, koja je tada opskrbljivana vodom iz dubrovačkog vodovoda izgrađenog po nacrtima inženjera Giordano Onofrio della Cava. Fontanu je izradio Petar Martinov iz Milana (Pietro di Martino da Milano).

Po raznolikosti ukrasnih motiva, klaustar Male braće je, po nekima, najzanimljiviji srednjovjekovni spomenik, kao i najznačajnije djelo u prijelaznom romaničko-gotičkom stilu sačuvano u Dubrovniku. Stručnjaci ga, u tom smislu, ubrajaju među spomenike kao što su Radovanov portal na trogirskoj katedrali, ciborij kotorske katedrale i skulpture na zvoniku splitske stolne crkve. Neki od kriterija po kojima je Dubrovnik dospio na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine, mogu se opipljivo čitati u ovom zdanju, a to su: remek djelo ljudskog stvaralaštva, i izvrstan primjer arhitekture.

Klaustar je upisan u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao nepokretno kulturno dobro, pod brojem Z-3818, u sklopu povijesne cjeline grada Dubrovnika i njegove neposredne okolice. Prema sačuvanim pisanim podacima više je puta obnavljan. Posljednja njegova temeljita obnova, nakon što je uvelike oštećen u domovinskom obrambenom ratu 1991., obavljena je od 2007. do 2013.

Kapiteli od 1 do 60
Detalji kapitela od 1 do 15.jpg
19 Detalji kapitela od 16 do 30.jpg
20 Detalji kapitela od 31 do 45.jpg
Imago pietatis
21 Detalji kapitela od 46 do 60.jpg
ROZETE od 1 do 12 pogled s vrtne strane
Rozete pogled s vrtne strane.jpg
ROZETE od 1 do 12 sa strane šetnice
Rozete izgled sa strane setnice.jpg

Knjiga o klaustru

Knjiga fra Stipe Nosića pod naslovom KLAUSTAR MALE BRAĆE REMEK-DJELO STVARALAŠTVA  istovremeno je objavljena i na engleskom FRIARS MINORS CLOISTER MASTERPIECE OF CREATIVITY. Knjiga otkriva razne „tajne“ o jedinstvenom franjevačkom dvorištu dubrovačkog samostana. Autor o tom graditeljskom spomeniku kulture iz prve polovice 14. stoljeća govori na nov način, koji se ne može naći u radovima povjesničara umjetnosti niti u turističkim vodičima. Kratkim „tematskim pričama“ pokušava rekonstruirati nastanak tog arhitektonskog bisera, dijela kulturno-povijesne urbanističke cjeline starog Dubrovnika, koji je i zbog graditeljske raznolikosti ovog originalnog dvorišta još 1979. dospio na popis UNESCO-a kao svjetsko kulturno dobro. Nije riječ o čistoj povijesti, nego o korištenju oskudnih arhivskih podataka i njihovoj kombinaciji s govorom kamene plastike i onim što aktualni vidljivi tragovi o klaustru odaju. Smještaj figura i drugi znakovi otkrivaju smjer njegove izgradnje koji se odvijao iz jugoistočnog kuta u smjeru kazaljke na satu. Gornja šetnica na svodovima sa strana vrta oslanja se na iznimno skladnu konstrukciju od 12 pilona i 120 dvostrukih stupova na kojima je 60 originalnih kapitela. Upravo kapiteli s različitim skulpturama, samo u nekoliko slučajeva ponovljenim motivima, uz umjetničke, običajne, etnografske, mitološke i druge poruke, koriste i teološko-liturgijski govor, a svojevrsna igra brojeva na njima povezana je i sa simboličnim biblijskim jezikom. Zbog tih „teoloških“ karakteristika klaustra, kao stvarni njegov tvorac naveden je graditelj s teološkom naobrazbom franjevac Vid iz Kotora koji je od 1327. do 1335. gradio i pravoslavni manastir u Dečanima na Kosovu. Istaknuta je i pretpostavka o njegovu portretu u reljefu na kapitelu 28, kao i portretima klesara Miha Brajkova iz Bara i drugih klesara koji su radili na klaustru i koji su svoje likove ostavili na kapitelima. Povijesni izvori i rezultati arheoloških istraživanja otkrili su i stvarni smjer izgradnje više od 440 grobova u klaustru i drugim prostorima samostanskog zdanja (u klaustru on započinje u jugozapadnom dijelu i suprotan je smjeru kazaljke na satu), u kojima su posljednje počivalište našli mnogi slavni Dubrovčani, među kojima su Ivan Gundulić i Miho Pracat.

Knjiga je plod suradnje autora s umjetničkim fotografom Željkom Šoletićem koji je kod snimanja primijenio različite foto trikove i tehnike. Svojim specifičnim fotografskim izričajem između ostalog dokumentirao je svih 60 kapitela i 12 rozeta, pa će njegove fotografije zasigurno budućim generacijama govoriti puno o klaustru. Slog i tisak djelo je nakladnika Foruma iz Zadra.

Nasl HR.JPG
Nasl ENG.JPG
Veliki klaustar.JPG
bottom of page